piątek, 26 marca 2010

BULDOG FRANCUSKI

Buldog francuski



Buldog francuski – jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji małych psów molosowatych.


Wygląd

Pies o małej, krępej i muskularnej sylwetce. Ma szeroką, kwadratową głowę o dużych, stojących uszach. Ogon krótki.


Umaszczenie i sierść

Płowa, pręgowana lub nie, ze średnią lub dużą ilością bieli. Wszystkie odcienie barwy płowej są dopuszczalne, od czerwonego do jasnobrązowego (kawa z mlekiem). Psy całkowicie białe klasyfikuje się jako "płowe z dużą ilością bieli". Włos krótki, gładki, przylegający i miękki.


Zachowanie i charakter

Pomimo nazwy sugerującej przeznaczenie rasy do walk z bykami, jest to pies łagodny i towarzyski, o miłym usposobieniu. Nazwa buldog jest jedynie konsekwencją pochodzenia rasy od buldoga angielskiego, który początkowo był rosłym i dobrze zbudowanym psem, używanym do walki. Posiada duże wymagania co do ruchu i jedzenia. Jest skłonny do alergii pokarmowych, przez co musi dostawać karmę najlepszej jakości.

Użytkowość

Obecnie buldog francuski jest psem rodzinnym i towarzyszącym. Bardzo przywiązany do swoich właścicieli pieszczoch, lubi bawić się z dziećmi. Z zasady zgodny we współżyciu z innymi zwierzętami.


Zdrowie

Ze względu na krótką kufę, buldożki szybko się męczą. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza w upały i nie pozostawiać psa na słońcu. Należy dbać o fałdy na pyszczku, regularnie je czyszcząc. Buldog francuski ma skłonność do chorób skóry oraz oczu. Ważna jest odpowiednia dieta przy hodowli buldożka. Pies musi jeść karmę wysokiej jakości, w przeciwnym wypadku będzie często i intensywnie wydzielał gazy. Bardzo istotną cechą buldożków jest chrapanie - nie tylko podczas snu, ale także podczas dnia. Ma to ścisły związek z krótką kufą. Czasami, jeżeli chrapanie jest zbyt głośne i pies za bardzo się przy tym męczy, potrzebna jest operacja podniebienia.



DALMATYŃCZYK


Dalmatyńczyk



Szata i umaszczenie

Umaszczenie jest czysto białe z ostro odgraniczonymi, okrągłymi czarnego lub wątrobianobrązowego koloru cętkami. Pojawiają się one już u około dwutygodniowych szczeniąt, które rodzą się białe. Średnica plam wynosi 20-30 mm. Plamki na głowie, pysku, uszach, nogach, ogonie i skrajnych partiach tułowia powinny być mniejsze, niż na pozostałych częściach ciała. Nos psów w czarne cętki powinien być czarny, w brązowe łatki zawsze czekoladowy. Oczy psów białych w czarne cętki mogą być czarne, niebieskie lub brązowe, a psów cętkowanych brązowo - żółte lub brązowe; mogą występować też niebieskie. Sierść jest krótka, twarda, zbita i zwarta.

Zachowanie i charakter

Jest to pies odważny, przyjacielski, inteligentny, czujny, zrównoważony i towarzyski. Wykazuje wysoki stopień przywiązania do członków rodziny, dobrze czuje się w towarzystwie dzieci. Bardzo żywy, aktywny, dobrze umięśniony pies. Sprawdza się jako pies rodzinny, jeśli jest odpowiednio prowadzony.

Zdrowie i pielęgnacja

Dalmatyńczyki gubią dużo włosów, w czasie linienia (na wiosnę i jesienią) istnieje konieczność wyczesywania włosa raz na dzień przez ok. 10 min. Spotykane problemy zdrowotne u tej rasy to głuchota, skręt żołądka. Średnia długość życia to ok. 10-12 lat.

MALTAŃCZYK

Maltańczyk



Maltańczyk - nazwa oryginalna: Maltese - jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji biszonów i ras pokrewnych w podsekcji biszony. Czasami jest mylony z West Highland White Terrierem. Psy te są trudne w pielęgnacji .

Zachowanie i charakter

Maltańczyk jest psem łatwym do ułożenia, aktywny - lubi zabawę, nadaje się do udziału w agility. Nie toleruje osób mu nieznajomych. Posiada wysoki stopień posłuszeństwa oraz szybko się uczy. Przeciętna długość życia u maltańczyków wynosi 14 do 16 lat.